Tasarımı Kaydet  Kapat

Hac Umre İşlemleri

Hac Umre İşlemleri

Hac Umre

     Turasistan'da mofa talepleri, grup oluşturma, diyanete gönderme vize formları hazırlama gibi bir çok hac ve umreye ait operasyonlar burada tek menü altında pratik şekilde yapılmaktadır. Vize işlemlerinin başlatılabilmesi için, pasaport bilgisinin girilmesi, kesin kayıt olması ve ekraklarının tamamlanmış olması gerekmektedir.
Sayfaya erişmek için, Sol menüden Vize Pasaport > Hac Umre  butonuna tıklayınız.


Resim 1. Hac umre operasyon sayfası

Mofa 

     Mofaya kayıt gönderme sayfasıdır. Mofa işlemi yapılabilmesi için müşterilerin yukarıda bahsi geçen şartların sağlanması gerekmektedir.
Tur: İşlem yapılacak tur. 
Mahrem: Mahrem türü kadın grubu, mahremliler, mahremsizler. Hangi kayıtlar filtrelenmek isteniyorsa seçilir.


Resim 2. Mofa gönderme işlemi

Tur seçildikten sonra Listelenen müşteriler işaretlenir mahrem olarak seçilen kişilerden biri seçildiğinde mahremi de otomatik olarak seçilir ve gönder butonuna bastıktan sonra göndermek istediğiniz yere(Bab-al, Tawaf vs ..) tıklayın. Açılan panelden MOFA isteği hangi firmanız üzerinden gönderilecekse seçilir, grup adı yazılır, istek gönderilecek olan konsolosluk belirlenir, ayrılış tarihi (gidiş tarihi) seçilir ve gönder butonuna basıldıktan sonra seçilen kişiler gruplanmış olur. Grup ismi daha önce kullanılmış ise Turasistan sizi uyaracaktır.

Mofaya gönderilen müşteriler, tur seçildiğinde tekrar listelenmeyecektir. 
NOT: TAWAF’a veya E-Umrah'a gönderilecek olan grup seçilirse gönder butonuna basıldığında gönderim direkt olarak gerçekleşir. Bu iki firmanın dışındaki firmalara gönderim yapılırken TRobot uygulaması kullanılmalıdır.

Mofa Grupları 

     MOFA' ya gönderim sırasında oluşturulan gruplar burada listelenir. Tur kısmından isterseniz oluşturmuş olduğunuz son 50 grubu veya sadece kendinizin oluşturduğu grupları veya başka bir turu seçip listeleme yapabilirsiniz. Açılan tabloda grup adı, grup kodu ve operatör alanlarını değiştirip aşağıdaki kaydet butonundan kaydedebilirsiniz. Grup adının yanında, gruba ait kişi sayıları mevcuttur. 

MOFA ‘ya gönderilecek grubun işlem butonuna tıklanır ve TRobot' a Gönder seçeneği seçilir. Bu işlemi yapınca bilgisayarınıza bir dosya iner. Dosyaya tıkladıktan sonra TRBOT uygulaması  çalışmaya başlayacak, geri kalan işlemleri sizin için halledecek. Arkanıza yaslanıp kahvenizin keyfini çıkarabilirsiniz. =)

Gönderilen grupların MOFA’larının düşüp düşmediğini Turasistan sizin için kısa aralıklarla otomatik olarak MOFA’nızın onay durumunu kontrol kontrol eder; MOFA'larınız düştüğünde otomatik olarak sisteme çekerek müşterilerin MOFA numaralarını aktarır ve size bunu maille bildirir.

Grupta mofası çekilmeyen kişiler olursa, mofaya gönderdiğiniz firmanın web sitesinden csv dosyasını indirip bu sayfada "csv gönder" butonuna basarak da aktarabilirsiniz.


Resim 3. Mofa grupları işlemleri

"İşlem" butonunda yapılabilecek operasyonlar aşağıda listelenmiştir.

Detay: Mofa grubunda hangi kişilerin bulunduğunu ve bu kişilerin  detaylı bilgilerini gösterir. Detay panelinin içinden müşteri gruptan çıkarılabilir veya mutamer, MOFA numarası, E- Numara, Vize No, vize formu basıldı  gibi alanları güncelleyebilirsiniz. Bu alanlarda değişiklik yaparsanız detay panelinin altında bulunan kaydet butonuna basmayı unutmayınız.


Resim 4. Mofa grup detayları

Bu grubu iptal et: Gruptaki müşterileri  MOFA ve vize bilgileri  ile birlikte silip grubu iptal eder. (Mofa numarası girilen kişiler silinemez. Mofa numarasını boşaltmanız gerekir.)
TRobot'a Gönder: Gruptaki müşterileri TRobot yardımı ile MOFA gönderme işlemini gerçekleştirir.
Ek Vergi Sorgula: Arabistan tarafından ek vergiye tabi olan kişiler sorgulanmaktadır. Turasistan grubun içerisindeki kişileri sizin için otomatik olarak vergi sorgulaması yapıp, ek vergisi olup olmadığını grup detaylarına yazar.


Resim 5. ek vergi sorgulama sonuçları

MOFA.GOV.SA Gönder: MOFA numaraları gelen müşterileri E-Numaraları çekebilmek için MOFA.GOV.SA butonuna tıklanılır. Açılan panelde konsolosluk ve firma bilgileri seçildikten sonra gönder butona tıklanılır. Turasistan MOFA.GOV.SA gönderme işlemini de otomatik olarak TRobot ile yapmaktadır. 


Resim 6. MOFA.GOV.SA. gönderme ekranı

Vize Formlarını Hazırla: MOFA.GOV.SA dan e-numaralar çekildikten sonra Vize numaralarını içeren vize formlarını indirmek için bu butona tıklanır. Bu işlem de otomatik olarak TRobot yardımı ile yapılır. 
Visa Boarding Robotu: Bütün işlemleri tamamlanan gruplar visa boarding işlemine gönderilir. Her zaman olduğu gibi bu operasyonu da Turasistan TRobot ile otomatik olarak gerçekleştirir.  
Kopyala ve Bab-Al Umra Gönder: Grubu içindeki kişiler ile beraber kopyalayıp Bab-Al Umra firmasına mofa isteği yapılır.
Kopyala ve Tawaf Gönder: Grubu içindeki kişiler ile beraber kopyalayıp Tawaf firmasına mofa isteği yapılır.
Kopyala ve WayToUmra Gönder: Grubu içindeki kişiler ile beraber kopyalayıp WayToUmra firmasına mofa isteği yapılır.

Gruplarda mofası gönderilmeyen kişiler var ise grup kodu alanının sonunda bilgi ikonu ile uyarılırsınız.


Resim 6. Grupta MOFA numarası eksik kişilerin uyarı bildirimi.Turlar

          MOFA grupları sayfasında yapılan MOFA.GOV.SA gönder, vize Formlarını hazırla, vize boarding robotu, ek vergi sorgula işlemlerine İsim,baba bilgisi çek işlemleri de yapılmaktadır. Mofa gruplarından farklı olarak bu sayfada yapılan işlemler tur bazlı yani, turdaki bütün müşterileri kapsamaktadır. Örneğin "ek vergi sorgula"  butonuna bastığınız anda bütün turdaki kişilerin ek vergi durumlarını sorgular. 

İsim, Baba Bilgisi Çek: Bütün turdaki müşterilere Diyanet sisteminden isim ve baba adı çeker. Bu işlem TRobot yardımı ile otomatik şekilde yapılır.


Resim 7. Tur bazlı işlemlerin yapıldığı tur sayfası


Diyanet İşleri Başkanlığı(D.İ.B) İşlemleri

     Diyanet gönderimi için gruplama yapılan sayfadır. Müşteriler mofa gönderimi sırasında gruplama yapıldığı gibi, D.İ.B işlemi yapılmadan önce de benzer mantıkla gruplama işlemi yapılır. Tur listelenip, müşteriler seçildikten sonra "seçimi grupla" butonuna basılır. Açılan panelden diyanete hangi firma üzerinden gönderileceği ve grup ismi yazılıp kaydedilir.

Tur: İşlem yapılacak tur. 
Mahrem: Mahrem türü kadın grubu, mahremliler, mahremsizler. Hangi kayıtlar filtrelenmek isteniyorsa seçilir.

 
Not: Diyanet işlemlerinin başlatılabilmesi için, müşterilerin pasaport bilgilerinin girilmesi, kesin kayıt olması ve ekraklarının tamamlanmış olması gerekmektedir.
Resim 8. Diyanet grubu oluştur.

Diyanet İşleri Başkanlığı(D.İ.B) İşlemleri D.İ.B Grupları

     DİB işlem sayfasında sırasında oluşturulan gruplar burada listelenir. Tur kısmından isterseniz oluşturmuş olduğunuz son 50 grubu veya sadece kendinizin oluşturduğu grupları veya başka bir turu seçip listeleme yapabilirsiniz.  Grup/Uçak No alanın yanında parantez içinde kişi sayıları mevcuttur. 

Diyanete Umreci gönder butonundan TRobot yardımı ile müşteri bilgileri gönderilir. DİB no ve Elçilik sıra numarası diyanet tarafından verildikten sonra "DİB Excel Yükle" butonundan bu numaralar sisteme aktarımı yapılır.

Resim 9. Diyanet Grupları

Detay: Grupta hangi kişilerin bulunduğunu ve bu kişilerin  detaylı bilgilerini gösterir. Detay panelinin içinden müşteri gruptan çıkarılabilir veya diyanet gönderildi, resim aktarıldı, DİB no, elçilik sıra gibi alanları manuel olarak güncelleyebilirsiniz. Bu alanlarda değişiklik yaparsanız detay panelinin altında bulunan kaydet butonuna basmayı unutmayınız.

Resim 10. Diyanet grup detay içeriği.

Diyanet umreci sözleşmeleri, grup bazında burada detay sayfasından yazdırılır. Bunun için  önce voucher butonuna, ardından umreci sözlemesi seçilip, yazdır butonuna basılır.


Resim 11. Diyanet umreci sözleşmesi yazdırma işlemi

Bu grubu iptal et: Gruptaki müşterilerin diyanet bilgileri ile birlikte silip grubu iptal eder. (DİB numarası girilen müşteriler silinemez. Numaranın boşaltılması gerekir.)
DİB'e Umreci Gönder: Gruptaki müşterilerin DİB no ve Elçilik sıra numrası çekmek için Diyanet'e gönderir.
DİB'e Umreci Resimleri Gönder: Gruptaki müşterilerin resimlerini diyanete gönderimini sağlar. TRobot ile otomatik gerçekleştirilir.
DİB'e Hacı Gönder: Gruptaki müşterilerin bilgilerini Diyanet'e gönderilir. TRobot ile otomatik gerçekleştirilir.
DİB'e Hacı Pasaportları Gönder: Diyanet' e hacıların pasaport bilgileri gönderilir. 
DİB'e Hacı Uçak Girişi Gönder:  Diyanet' e hacıların uçak bilgi girişleri yapılır.
DİB'e Hacı Resimleri Gönder:  Diyanete' e hacıların resimlerini gönderir.

Yukarıda listelenen bütün işlemleri TRobot sizin için hızlı bir şekilde otomatik olarak gerçekleştirir.

Evrak 
     
      Vize evraklarının yazdırması, yazdırma grubu oluşturma, yazdırma grubu silme gibi işlemlerin yapıldığı sayfadır. Yazdırma grubunu, hangi pasaportlarınızın konsoloslukta olduğunu kayıt altında tutmak için kullanabilirsiniz. 
Sayfaya erişim için Vize/Pasaport > Hac/Umre > Evraklar paneline gidilir.

Yazdırma grubu oluşturmak için aşağıdaki adımlar takip edilir.
  • Grup oluşturma işlemi yapılacak tur seçildikten sonra listele butonuna tıklanılır.
  • Açılan listede gruplanacak müşteriler işaretlenip "seçilenleri grupla" butonuna basılır.
  • Açılan panelde grup adı yazılır. (Turasistan varsayılan olarak bir isim belirler. İsterseniz değiştirebilirsiniz.) Kaydet butonuna basılır. Yazdırma grubu kaydedilmiş olur. 
Yazdırma grubunu silmek için, yazdırma grubu alanına silmek istediğiniz yazdırma grubunun ismini yazıp "Grubu Sil" butonuna basınız.

Vize evrakı yazdırmak için aşağıdaki adımlar takip edilir.
  • Filtreleme bölümünden tur veya yazdırma grubu yazılıp vize durumu seçilir. Daha sonra yazdırılmak istenen evrak seçilir. Listele butonuna basılır.
  • Açılan listede yazdırılacak müşteriler işaretlenir. "Seçilenleri Yazdır" butonuna basılır.
  • Açılan  yazdırma panelinden müşteriler yazdırılır veya XLS, PDF, Word, CSV başlıca olmak üzere birçok formata indirme işlemi yapılabilir.
 
Resim 12. Evrak sayfası

Bu sayfadaki özel alan filtrelerini Ayarlar > Rapor Dizayn > Vize Dizayn kısmında yazdırmak istediğiniz evrakı açıp, özel alanları sürükleyip bıraktıktan sonra, buradan özel alanları doldurduğunuz taktirde evrakınızda gözükecektir.  Özel alanların anlatımı aşağıda görüntülü olarak ifade edilmiştir.

Resim 13. Özel alan kullanımının gösterimi.
 

Etiketler: