Tasarımı Kaydet  Kapat

Nakit Tahsilat Girişi

Nakit Tahsilat Girişi

Nakit

     Cari nakit giriş çıkış işlemlerinin yapıldığı sayfadır. İşlem yapılan carinin hesabına yansıtılır. Firmanıza nakit ödeme yapan müşterilerinizin yaptığı ödemelerin girişleri buradan yapılır.
Sayfaya erişmek için, Sol menüden Muhasebe > Tahsilat > Nakit linkine tıklayınız. 
Aşağıda bu sayfada kullanılan alanların açıklamaları yapılmıştır.

 

  • Kasa: Firmalarınıza bağlı kasalar listelenir. İlgili kasa seçilir
  • İşlenecek Bakiye: Müşterinin borcu hangi para birimi üzerinden yapılmış ise o para birimi seçilir.
  • Evrak Tarihi: Yapılan ödemenin tarihi yazılır. Evrak tarihi hangi tarih seçilmişse, Turasistan o günün kur değerlerine göre tutarı ayarlamaktadır. 
  • Ad Soyad / TCKN: İşlem yapılacak müşterinin adı veya soyadı veya TCKN numarası yazılır. Açılan otomatik listede müşteri seçilir.
  • Giriş / Çıkış: Bu yapılan işlemin müşteriden para tahsilatı veya müşteriye geri ödeme(tediye) işlemi olduğu seçilir.
  • İşlem tutarı: İşlem tutarı yazılır. Para cinsi seçilen kasa ile ilişkilidir. Yani seçilen kasanın para pirimi, işlem tutarına yansır ve otomatik olarak değişir. Para girişi veya çıkışı seçilen kasanın para birimi cinsinden yapılır. 
  • Doviz Tutarı: İşlem tutarına yazılan tutar otomatik olarak sistem tarafından döviz tutarına çevrilir. Döviz tutarı işlenecek olan bakiye ile aynı para cinsinden ayarlanmış durumdadır.
  • Açıklama: İşleme ait açıklama yazılır.
  • Tur: Tur bazlı tahsilat raporları alabilmek için kullanılır. Opsiyoneldir. Seçilmesi önerilir.
 

NOT1: Nakit giriş işlemi yapmak için kişinin bir tura kayıtlı olmasına gerek yoktur.

NOT2: Bir müşteriye ödeme girilmeden önce, o müşterinin borcu sorgulanır. Hangi firma içerisinde kayıtlı ise o firma seçilir, tahsilat yapılacak olan para cinsinden bir kasa belirlenir.

Müşteriden alınan para hangi birim olursa olsun yani, Türk lirası, Dolar , Euro, SAR, işlenecek olan para birimi müşterinin borcu görünen para birimine dönüşecektir

Bugün yapılan kayıtlar sayfanın altında "Bugün Yapılan Kayıtlar" başlıklı kısımda bulunur. Günlük yaptığınız işlemleri rapor sayfasına gitmeden hızlı bir şekilde bu kısımda silme , güncelleme işlemlerini yapabilirsiniz.


Resim 1. Nakit Tahsilat girişi

Etiketler: