SIKÇA SORULAN SORULAR

Diyanet & Mofa

Günümüz teknoloji çağında bu sorunun cevabını Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığı IT Ekibi malesef verememekte ve bu sebeple bu teknolojiyi kullanamamaktadır. Ancak biz ve bizim gibi birçok bilişim firması bu teknolojileri çok fazla kullanmaktayız. Bizler tüm bu sıkıntıları çeken benzer firmalara da yardımcı olabilmek için Diyanet İşleri Başkanlığına ücretsiz olarak bu hizmeti sizlerin huzurunda vereceğimizi taahhüt ediyoruz. Üstelik 1 Sene boyunca Diyanet İşleri Başkanlığına Ücretsiz olarak bu konuda IT desteği de vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.
Hayır, sistemimizde yer alan bir çok MOFA firması bulunmaktadır. Tamamıyla entegrasonlar mevcuttur, sizler hangisi ile çalışıyorsanız o firma ile giriş (login) bilgilerini yazarak kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Firmalar; Shaayer, Al-Habbash, Yamama, Alaa, MisafirDuvel, JamJoom, Shahba, Al-Massa vb. firmaların kullanmakta olduğu uygulamaların entegrasyonları.
Diyanet İşleri Bakanlığınca her nekadar günümüzde çok amatör bir şekilde API –XML Web servis teknoloji kullanmamış olsa da yazılım ekibimizin ileri programlama teknikleriyle Full Implemente şekilde çalışmaktadır. Hatta hiç tahmin edilemez şekilde görevli ve hoca teknikleri yer almaktadır. Bu kısımla ilgili daha bir çok detayı sizinle yüz yüze paylaşmayı tercih ederiz.

Tur Planlama

Böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. İşlemlerinizi/planlamanızı tamamladıktan sonra gerekli her şeyi tanımlayabilirsiniz. Otel bilgisi olmadan da turu gönderebilirsiniz ancak otomatik veya manuel odalama sisteminden yararlanamazsınız?
Evet kesinlikle! Böyle bir isteği sistem rahatlıkla uygulayabilir. Sahip olduğunuz bir otelin tamamını veya bir kısmını belli zaman aralıklarında kiraya verebilirsiniz. Aynı şekilde beraber kullanımını da sağlayabilirsiniz.
Oluşturduğunuz seyahat planına ait güzergah belirlemesi ile hangi ulaşım araçları kullanılarak gerçekleşeceğini ve bu araçların hangi duraklarda/parkurlarda bulunacağını belirleyebilirsiniz. Bu sistemimizin adı en önemli özelliklerimizden biri olarak adlandırdığımız N (sınırsız) Parkur sistemidir. Belirlediğiniz her aşama için harcanacak olan masraf bedellerini sisteme girerek maliyet hesaplamasını da ortaya çıkarabilirsiniz.
Sahip olduğunuz yada kiraladığınız otelin tamamının yada belli bir kısmının hangi kat, kaç oda, kaç katlı ve ne şekil bir odalama şekli var belirterek oda numaralarınızı size özel olacak şekilde belirterek ve en önemlisi kaçar kişilik olacağı detayını girerek satışa sunulmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle krokiniz sayesinde satış personelleriniz diğer birimlerin üzerindeki yükleri hafifleterek asıl işlerine daha fazla zaman ayırabilmelerine olanak tanımaktadır.
Evet otelinizin genel özellikleri tanımlayabilirsiniz ve otelin tipi ve resimleri gibi bilgiler ile görselliği tanımayı daha arttırıcı belirtici unsurlar ile ön plana alabilirsiniz. Oda tanımlama ve oda özelliği belirlerken örneğin; odada internet var, buzdolabı var, deniz manzaralı, doğa manzaralı, süit kral dairesi gibi bir çok ayrıntıyı dinamik olacak şekilde belirtebilirsiniz. Bu size hem satış hem de raporlama aşamalarında çok faydalı olacak bir özellik olarak karşınıza çıkacaktır. Bu muhteşem özellikler sonraki senelerde hangi tip odayı hangi özelliklerde satışa sunacağınıza ilişkin kararları vermenize yardımcı olacaktır.

Müşteri Hizmetleri

Evet müşterilerinizin ödemelerini 3D güvenliği güvencisi sunarak tahsilatı gerçekleştirebilirsiniz.
Hayır toplu şekilde ödeme tahsil edemezsiniz. Bu size belki uzun bir süreç gibi görünebilir ancak grup içerisinde ileri ki zamanlarda iptal edilecek kişi yada kişiler olabilir ve ödemesinin iadesi gerçekleşmesi gerekecek bu ve buna benzer bir çok analiz edilmiş sebeplerden ötürü ödemelerin kişi bazlı alınması olması gereken en doğru yöntem olarak belirlenmiştir. Böylece muhasebeseli, alacaklı ve borçlu hesaplarında fatura işlemleri de akış olarak doğru ilerleyecektir.
Tabi ki hayır! Daha önce firmanıza kayıt olmuş ve seyahat gerçekleştirmiş bir müşterinizin tüm bilgilerine sisteminizden ulaşabilirsiniz.
Müşteri bilgilerine ulaşmak firmanızı kullanan müşterilerin ne zaman, hangi tarihlerde, ne sıklıkta, kiminle gibi birçok istatiksel bilgilere ulaşabilmek demektir.
Raporlamalar sınırsızdır! İhtiyaçlarınız doğrultusunda arzu edeceğiniz tüm raporlar sizi memnun edecektir. Ayrıca raporlamalar sizin tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecek şekilde düşünülmüş ve sürekli yeni raporlama tipleri hazırlanabilecek şekilde analiz edilerek programlanmıştır.
Size özel firmanızın logosu yer alan şirket bilgilerinizin ünvanını içeren yazılar sistem üzerinde müşteri kayt esnasında kişiye özel biçimde yazıcınızdan çıktı alınabilir. Örneğin; iptal işlemi gerçekleşecek olan bir müşterinizin iptal iade formunda, müşterinizin kayıt esnasında alınan bilgileri; hesap numarası, iban no. gibi paranın gönderileceği veriler çıktı üzerinde yer alır. Müşteri imzası sonrası iadeyi gerçekleştirecek birime iletilebilir.
Voucher Card seyahet eden yolcunun sözleşme evrağıdır. Bu evrak seyahat edecek olan kişinin ulaşımdan konaklamaya kadar olan tüm adımlarının yer aldığı ve ödemesinin takip edileceği evrak türüdür.

Vize / Pasaport

Müşterinize ait pasaportun Tur Gidiş Dönüş tarihlerine uygun olup olmadığını sistem size otomatik olarak hatırlatır. Böylece müşterinizi uyararak uzatmasını gerçekleştirebilirsiniz.
Eksik evraklar ve tur için gerekli evraklar, tur tarihinden önce belirlediğiniz son tarihe kadar bekletirlir ve sonrasında hem size hem de müşteriye SMS ya da E-posta yoluyla bilgi verilir. Böylelikle eksik ve gerekli evrakların tamamlanması sağlanır.
Evet var. Seyahat edilecek her ülkeye özel evraklar dinamik biçimde sisteme tanımlanmıştır. Bu sayede ülkelere göre müşterinizden isteyeceğiniz evrakları kolaylıkla tespit edilebilirsiniz.

Operasyon

Operasyon birimi firmanızın saha ekibi olarak adlandırılabilir. Ayrıca müşteri memnuniyetini sağlayacak ekip de diyebiliriz. Bu birime ait modül sayesinde müşterilerinizin sahada yapılacak bir çok işlemini takip edebilir ve böylelikle ekip üyeleri müşteri memnuniyetini sahada verimli bir şekilde yerine getirebilirler.
Operasyon takvimi, seyahata çıkacak olan müşterilerin seminer, eğitim gibi etkinlerini takip etmesini sağlar. Aynı zamanda karşılama gibi durumlarda örneğin; havalimanında yoklama listesi ile takip gerçekleştirilebilir.
Evet kesinlikle yapabilirsiniz! Hatta bu bölümü çok sık kullanacağınızı düşünüyoruz. Tur esnasında müşterinizin talebi ile manuel biçimde oda değişimini müsaitlik durumunuza göre kolaylıkla bu kısımdan yapabilirsiniz.
Operason biriminin, planlamalarını takip edeceği bölümdür. Bu kısımda raporlamalar ile takip listeleri elde edilebilir ve böylece hangi turda neler gerekli, nereden hangi şekilde bir parkur ulaşım transfer işlemleri yapabileceği önceden takip edilebilir.

Ön Muhasebe

Genel muhasebeye aktarılacak bir çok işlemin yer aldığı kısımdır.
Evet tahsilat işlemlerini ve kasaları takip edebilirsiniz. Belirlediğiniz kullanıcılara kasa tanımlayarak açabilirsiniz.
Tur fiyatları ve tura ait ek hizmetler (vize pasaport bilet vb.) gibi bir çok hizmet türünün fiyatlarını ayrı ayrı tanımlayabilirsiniz.
Banka işlemleri, cari işlemleri ve fatura işlemlerinin tamamını gerçekleştirebilirsiniz.

ERP (İdari İşler + İnsan Kaynakları + Dijital İş Süreç Yönetimi + BİM)

BİM, Bilgi İşlem Merkezi'dir. Firmanızda yer alan IT ekibinin arıza takip ve çözüm gibi işlemleri, birimlerin istekleri ile kolaylıkla çalışmasını sağlayan kısımdır.
Personel tanımları, avans, izin, rapor, ve bir çok kurum içi talep akışının gerçekleştirildiği kurumsal firma yapınıza değer katacak kısımdır.
Otomasyon sistemi içerisinde bir çok iş akışının yürütülmesine yarayan kısımdır. Bu kısım, mesajlaşma, iş isteği, bildirim takibi, onayla reddet, gibi durum takibi yapılmasına olanak tanıyan en önemli kullanım alanlarından biridir. Bu sistem sayesinde ortada kalan hiçbir cevapsız iş ve süreç kalmayacaktır. Bu bölüm börevli birimlerle entegre çalışılması ve tetiklemeler sayesinde sürecin ilerlemesine oldukça yardımcı olmaktadır.
İdari işler ve Satın alma, firmanızın en önemli bölümleri olarak görülür ve maliyetlerin ortaya çıkması ve yapılan marafların tutulması gibi resmi mali işlerin, sorumluları tarafından kullanılacağı ana kısımlardandır. Örnek; firmanıza bir araç alınacağı zaman, sistem, satın almanın firmalardan aldığı teklifleri değerlendirip size en uygun alımın hangisi olacağını kolaylıkla söylemektedir. Alınan aracın sigorta, kasko, benzin, muayene gibi işlemlerinin takibini de idari işler kolaylıkla gerçekleştirir.

Genel

Kesinlikle evet! Turasistan firmanızı tamamen otomasyon bir sisteme dönüştürmek için hazırlanmıştır. Turizm sektöründe bir çok alanı kapsamaktadır. Hac Umre turları için kullanırken Sağlık turizmi, kültür turu, şehir için ve şehirler arası olduğu gibi ülkelerarası seyahat planlama satışlarınız için de kullanabilirsiniz.
Hayır böyle bir şart yok. Sizin için önemli olan merkez şirketinizdir. Şubeleriniz ya da iştirakleriniz sizin turlarınızı satacak şekilde ürün yada hizmetlerinizi satışlarının gerçekleşmesi için sunabilirsiniz.
Evet. Kullanmakta olduğunuz genel muhasebe programlarına kolaylıkla entegre edilebilir. Aranan şartlar sadece muhasebe programının yapısının uygun olması ve firma tarafından destek verilmesidir.
Turasistan'a dünyanın her yerinden bağlanın! Web tabanlı bir uygulama olan Turasisntan'ı ister masaüstü ister akıllı telefonlarınız ya da tablet PC'lerinizinden kolaylıkla kullanabilirsiniz. Responsive tasarım özelliği ile de Turasistan, akıllı telefon ve Tabletlere özel tasarımıyla da kolaylıkla yönetilebilmektedir.